DOI: https://doi.org/10.20998/2522-9052.2018.1.06

Аналіз експертної системи підтримки прийняття рішень по визначенню типу джерел радіовипромінювань

Serhiy Gatsenko, Yuriy Buchinsky

Анотація


Авторами проаналізовані джерела радіоелектронного випромінювання і описана складність їх ідентифікації при апріорній невизначеності. Заявлено, що джерело радіоелектронного випромінювання може бути ідентифікований набором параметрів його сигналу. Встановлено, що інформаційний характер джерела сигналу радіовипромінювання для пристроїв радіомоніторингу залежить від того, наскільки достовірний цей сигнал і наскільки точно (достовірно) визначені параметри, які його ідентифікують. Оскільки моніторинг сигналів завжди відбувається на тлі різних видів перешкод, факт виявлення сигналу, а також помилки у вимірі параметрів сигналу та вибір повідомлень завжди випадкові. Проблема визначення типу сигналу і, отже, джерела, який він випромінює, частково вирішується попереднім аналізом ефіру на слух, який проводиться операторами радіомоніторингу. Це дозволяє не відволікатися від неінформативних сигналів, що відносяться до джерел радіоелектронного випромінювання, які не виявляють інтересу для радіомоніторингу, скоротити час пошуку джерел радіоелектронного випромінювання і звести до мінімуму вартість амортизації обладнання. Недоліком цього методу є необхідність мати достатню кількість навчених операторів і постійне їх навчання. Визначено, що підготовка одного оператора до професійного рівня може тривати 6-12 місяців. Тому в даній статті пропонується проаналізувати параметри джерел радіоелектронного випромінювання по набору параметрів джерел сигналів радіоелектронного випромінювання за допомогою системи підтримки прийняття рішень по визначенню параметрів джерел радіоелектронного випромінювання. У статті автори запропонували експертну систему для визначення параметрів джерел радіоелектронного випромінювання з використанням системи управління базами даних. На відміну від машинних програм, які використовують процедурний аналіз, експертні системи вирішують проблеми у вузькій предметній області (спеціальна галузь знань) на основі дедуктивних міркувань. Такі системи часто можуть знайти рішення, які неструктурованість і погано визначені. Вони справляються з відсутністю структурування, використовуючи евристику, тобто правила, описані відповідно до досвіду використання обладнання, які можуть бути корисні в тих ситуаціях, коли відсутні необхідні знання або кількість часу виключає можливість повного аналізу.


Ключові слова


радіомоніторинг; експертна система; система підтримки прийняття рішення; розподілені обчислення

Повний текст:

PDF

Посилання


Kupriyanov, A.I. and Saharov, A.V. (2007), Theoretical basis of electronic warfare, University Book, Moscow, 355 р.

Taunsend, K. and Foht, D. (1990), Design and software implementation of expert systems on personal computer, Finance and Statistics, Moscow, 320 p.

Ouzzani, M. and Bouguettaya, A. (2011), Semantic Web Services for Web Databases, Springer Science+Business Media, 155 p.

Markus, Feilner and Norbert, Graf (2009), Beginning OpenVPN 2.0.9, Publisher : Packt Publishing, 345 p.

Faronov, V.V. and Shumakov, P.V (2000), Delphi 5. Database Developer's Guide, Knowledge, Moscow, 640 p.
Copyright (c) 2020 Serhiy Gatsenko, Yuriy Buchinsky